Relatoria Magyarigen
Vagyon az igeni promontoriumnak mint egy közepette, a Derék uton, és a Nagy Gondos szőlőben fellyül, az Egyház Dombja nevezetü szőlő hegy, in certa sua extensione, mellyett elegy birnak a Magyarok, az Oláhokkal, a mint eleitöl fogva, kinek mint tettzett, maga hasznára szőlőtt plántálni, vagy pedig len egynek mástol a mint acquiralni lehetett, meg járt mindazáltal, minden rendektöl, eleitöl fogva, azon egész circumferentiabol a reformata ecclesia bor dézmája, most is még jár annuatim, a terméshez kepest urnarum 150. vel 200. is. Ezen hegynek szomszédja nap nyugott felöl a Világos Szőlő. s egy Igen vagy észak felöl, a virtopi szőlőknek, a Világossokkal valo határok. Innen az élen le szálva, a Cseresznye fás puszta szőlő hellyen, és az ecclésiáéval Horváth András szomszéd szőlősének borozdáján, a közép vagy derék utra, az allyatt a világosi szőlőkig mindenütt ezen ut határozza meg. A Bolék Mihaila szőlőinek nap nyugott felöl /32/ Angyel Angyel szőlőjével szomszédos fel menö borozdáig. Az elsö püspök, Martonfi Győrgy ur idejében, és parantsolattyábol lett inquisitio, ezen hegynek terminussairol, és a fiscus, vagy már a püspökség jussán ad amabbol, meg külömböztetéséröl világosan szollott, és szol azon relatioja is.
Ad 3m. Sem makkos, sem tüzre valo erdeje ezen ide valo reformata ecclesiának külön is nincsen.
Ad 4m. Vagyon egy malom m[é]l[tosá]g[o]s B. Inczédi Gergelly uré, a proprietas, most pedig ezen refor[mata] ecclesia birja zálogban et pro flr. 400. Szombati vámja pedig ez elött is az ecclesiának járt, annuatim mintegy öt ussuáltatta, s némellykor harmincz vékáig is ingrediált belölle.
Régi jussa urbarium szerint a regius fiscusnak (melly már a püspökségre szállott) annuatim az három sátoros innepeken, egy egy hordo bor szokott, tilalom alatt ki kortsomároltatni, mellyett hasonló tilalom alatt, a refor[mátus] pap kortsomája követett, ezt következés képpen az refor[mata] ecclésiát illette melly máig is a szerint practizaltatik. Observáltatott mindenektöl előtt, ha ki ezek ellen vétett, törvény szerint a n[obili]s vármegye tisztei által meg is büntettetett.
Vagyon ennekfelette ezen refor[mata] ecclesiának heti vásárbol valo haszna, az Éget bor árendábol melly p[rae]cise a refor[mata] ecclésiátt illeti, és annuatim importal flr. 30. melly summa pénz fordittatik a r[eformata] ecclesia hasznára.
/33/ Ezek felett vagyon adosságért el foglalt két örökség, egy zálogos rétt és a fellyebb mentionalt malom, mellyek ide alább az adosság computussában imputaltatnak.
Ad 5tum. Ezen ecclesiának most actu pénzbéli fundussa vagyon kész pénzűl; nyolcz tizes arannya; négyven magyar szlottya; tizenhárom oláh szlottya; hat keresztes tallérja; nyolcz oroszlányos tallérja s fél; Vagyon még mostani folyo fejér péncz is egy néhány forint, de minthogy recenter költsége szükségesképpen vagyon az ecclesiának, azt mintha jelen sem volna, ugy considerálva számban sem vettük, mennyi légyen. Hanem Nagy Győrgynél vagyon ezen r[eformata] ecclesiának adosságra ki adva 100. száz magyar forintya mellynek interessében az irt ecclesiának egy ött kapásnyi szőlejit mindenféle munkájival miveli. Vagyon még ezen ecclesiának 50., őtven magyar forintya be adva, különös városi embereknek, mellynek interessében, azok a debitorok az ecclesia szőleit trágyázzák.
Minekünk regiusok[na]k producálának az praemittalt fatensek egy hiteles authentia alatt emanalt debitumokrol valo cathalogust, sub subscriptionibus M[a]g[ni]fici Jud. B. Danielis Josika, Samuelis item Rhetsei, Johannis Pelsőczi et Andreae Vásárhellyi. Manupropriis sigillisque eorum Corroboratis, melly cathalogusbol extractizalvan, és computizalvan az egébb debitumokat, exurgal ad flr. 768. den. 20. /34/ Hét száz hatvan nyolcz magyar forintokra és husz pénzekre, ezen summának nagyobb részit a fatensek ö kegyelmek in periculo lenni referallyak pro hic et nunc semmit nem is funeral.